Lars Petter Øye er Småkraftforeningas representant på dagens oppstartmøte for prosjektet Hellesylt Hydrogen HUB. Målet er at lokal småkraft skal få skipene som besøker verdensarvstedet Geirangerfjorden over på fornybart drivstoff.
– Hellesyltinitiativet er særlig interessant fordi det i dette området er mye småkraft som sliter med manglende kapasitet i nettet. Her kan hydrogen spille en interessant rolle som “grønt batteri” samtidig som skipstrafikken i dette fantastiske verdensnarvområdet kan få tilgang til rent, fornybart drivstoff, sier daglig leder Knut Olav Tveit i Småkraforeninga.
I prosjektsøknaden beskrives bakgrunnen for prosjektet slik:
Videre:
“Greie ut mulegheitene for å etablere hydrogenproduksjon basert på småkraft i Sunnylven (omfattar
Les hele prosjektbeskrivelsen her.
Det er Småkraftforeninga i Møre og Romsdal som stiller mannskap inn i forprosjektet. Både styremedlem Lars Petter Øye og flere andre lokale småkraftgrundere har engasjert seg.